piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

Erasmus+ w SP1

W dniach 6-10 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Grajewie odbyły się działania związane z uczeniem się/ nauczaniem/ szkoleniami w związku z realizacją projektu Erasmus+ „Cycling on Nature’s Wheels”2017-2019. Do polskiej szkoły przybyli partnerzy z Cypru, Rumunii, Włoch, Grecji, Portugalii oraz Bułgarii.

Pierwszego dnia odbyła się uroczystość powitalna w szkole, podczas której wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie” oraz zespół tańca nowoczesnego „Breakfix”. Następnie goście zwiedzali szkołę. Poczym uczniowie z grupy Erasmus+ brali udział w warsztatach ph: „Reuse plastic is fantastic”, w trakcie których nauczyli się jak wykonać filtr do szybkiego oczyszczania wody przy użyciu plastikowych butelek po mleku i innych potrzebnych składników. Później uczniowie brali udział w zawodach polegających na zgniataniu plastikowych butelek na czas. Najszybciej zrobił to zespół z Włoch zajmując pierwsze miejsce. Kolejnym punktem programu było wspólne sadzenie drzewek przez międzynarodową grupę na terenie szkoły. Po wspólnym obiedzie zespół Erasmus+ zwiedzał Muzeum Mleka w Grajewie oraz Miejską Oczyszczalnie Ścieków, po której oprowadzał nas Dyrektor Jarosław Korycki, opowiadając na czym polega działanie oczyszczalni i jak przebiega proces oczyszczania wody w naszym mieście. Dalej zespół udał się do restauracji na wspólne granie w kręgle.


Drugiego dnia uczniowie brali udział w warsztatach pt.: „Water and its price”, podczas których nauczyli się badać wodę z różnych zbiorników pod względem zanieczyszczenia oraz ph, badali ph gleby, obserwowali zwierzęta wodne, układali puzzle związane tematycznie z wodą oraz prowadzili obserwacje przez mikroskopy. Następnie grupa udała się do Galindii, gdzie odbył się napad i pojmanie jeńców. Później uczestnikom zostały przybliżone zwyczaje oraz kultura plemion zamieszkujących tamte tereny. Kolejnym ciekawym miejscem było Safari, gdzie zespół Erasmus+ miał okazję z bliska przyjrzeć się dzikim zwierzętom, które tam bytują.
Trzeciego dnia grupa udała się do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, aby poznać zwyczaje i kulturę polskiej wsi. Odbyły się tam również warsztaty, podczas których uczestnicy piekli podpłomyki. Następnie zwiedzono Muzeum Historyczne w Białymstoku, Pałac Branickich oraz mini zoo.
Czwartego dnia uczniowie brali udział w warsztatach pt.: „A second life of waste”. Później zespół udał się do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego. Partnerom z innych krajów przekazano wiele interesujących informacji o parku poprzez projekcję anglojęzycznego filmu. Potem zwiedzano teren parku z przewodnikami anglojęzycznymi, którzy w bardzo ciekawy sposób przekazywali swoją wiedzę. Na zakończenie wizyty w parku odbyło się spotkanie z leśniczym, który przekazał najistotniejsze informacje o lasach państwowych w Polsce oraz przywiózł drobne upominki dla każdego uczestnika. Ostatnim punktem programu było ognisko.


Piątego dnia zespół Erasmus+ udał się do stolicy. Zwiedzano Zamek Królewski, Stare Miasto oraz Park Łazienkowski z przewodnikami anglojęzycznymi, którzy przekazali wiele istotnych informacji.
Podczas spotkania w Polsce nauczyciele omówili kolejne zadania projektowe do zrealizowania. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w działaniach oraz opisali w pamiętniku swoje wrażenia z wizyty w naszym kraju.
Nasze spotkanie projektowe wsparła Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” Grajewo przekazując swoje produkty w ramach poczęstunku dla gości za co serdecznie dziękujemy. - informuje Szkolny koordynator programu Erasmus+, Jakub Czyż. 

 

GALERIA ZDJĘĆ 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.