czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 10137 wyświetleń

Emeryci aktywni zawodowo

W ostatnich latach liczba pracujących emerytów wzrosła o ponad 30 procent. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce około 1,37 mln osób w wieku emerytalnym jest aktywnych zawodowo. Do pracy motywuje ich wolny czas i chęć powiększenia domowego budżetu - wskazują eksperci. Dodają też, że w najbliższym okresie będzie to tendencja wzrastająca. 

Sprawdziliśmy ile osób pobierających świadczenie emerytalne pracuje w jednostkach podległych Starostwu Powiatowemu w Grajewie?

Zespół Szkół Nr 1 - 0
Zespół Szkół Nr 2 - 1
Zespół Szkół Specjalnych - 2
Zespól Szkól w Szczuczynie - 1
Zespół Szkół w Niećkowie - 2
Zespół Szkól w Wojewodzinie - 0
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna - 0
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - 0
Dom Pomocy Społecznej - 1
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności  - 1
Zarząd Dróg Powiatowych - 0
Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej - 11
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy w Szczuczynie - 5
Powiatowy Urząd Pracy - 0
Starostwo Powiatowe - 1


Szpital Ogólny im. dr W. Ginela

Według Programu Naprawczego Szpitala Ogólnego im. dr Witolda Ginela w Grajewie (luty 2020 r.) placówka zatrudnia 93 osoby posiadające uprawnienia do ochrony przedemerytalnej. W bieżącym roku 26 osób nabędzie prawo do emerytury. W przypadku przerostu zatrudnienia, przejścia na emerytury można wykorzystać jako naturalny ruch zmniejszenia zatrudnienia w sposób minimalizujący skutki społeczne, z drugiej jednak strony należy uwzględnić kapitał kompetencyjny doświadczonych pracowników.

O szczegółach rozmawiamy z Tomaszem Cebelińskim, Wicestarostą Powiatu Grajewskiego.

1) Ilu emerytów zatrudnionych jest w grajewskim szpitalu?

Stan na dzień 23 lipca 2020 r. wynosi 34 - wartość obejmuje personel lekarski, pielęgniarski i w niewielkim stopniu administracyjny oraz pomocniczy.

2) Czy przewidujecie Państwo Ich zwolnienia?

Dyrektor Szpitala i Zarząd Powiatu Grajewskiego podejmą decyzje kadrowe w uzgodnieniu tak, by zapewnić ciągłość prac na strategicznych stanowiskach (obsada lekarska, pielęgniarska i administracyjna), mając na uwadze rachunek ekonomiczny placówki. Natomiast nie będzie to działanie radykalne, w pośpiechu i w szkodzie dla dobra pacjentów, czy też obniżające sprawność funkcjonowania szpitala. 

3) Czy na miejsca ewentualnie zwolnionych emerytów zostaną zatrudnione nowe osoby?

W ocenie Zarządu Powiatu i Dyrektora Szpitala pracownicy z dużym doświadczeniem zawodowym są nieocenieni w każdym zawodzie, w służbie ratowania zdrowia i życia są bezcenni. Ruch kadrowy będzie przemyślany i zależny od możliwości zastąpienia poszczególnych osób (szczególnie pod kątem kompetencji i posiadanych uprawnień). 

- Nie jest zasadnym, by wskazywać w zatrudnianiu pracowników nabywających uprawnienia emerytalne zjawiska wyłącznie negatywnego. W znaczącej części są to pracownicy z doświadczeniem zawodowym, przygotowujący m.in. do pracy młodszych stażem, pracujący równie efektywnie jak w chwili rozpoczynania kariery zawodowej – dodaje wicestarosta.

 

Komentarze (15)

A ciekawi mnie bardzo jak wygląda sytuacja w grajewskich szkołach

Pierwszo obniżają wiek emertalny i ludziom tłumaczą że jak emerytura mała to mogą pracować po 60 a teraz każą emerytów zwalniać

Pewnie, młodzi wyjadą za granicę tam płacić podatki bo u nas miejsca pozajmowane.

Nauczyciele , którzy osiągnęli wiek emerytalny
powinni iść na emeryturę, bo młodzi po studiach nie mają pracy. Tak jest wielu grajewskich szkołach.

W szpitalu radni emeryci dalej pozostana?Brak osob na ich miejsca?czy dlatego że są radnymi?

Ciekawe ilu emerytowanych jest w szkolach,np w sp nr 4

Emeryci niech pracują,ale nie na kierowniczym stanowisku.W szpitalu grajewskim w laboratorium kierownikiem jest emerytka.Na jej miejsce znalazłby się młody z kwalifikacjami kandydat.Jeżeli ktoś chce pracować, to i owszem,ale jako zwykły pracownik. Mlodym trzeba dawać szansę. Starzy już się nadorabiali. Apel do dyrektora!!!

Emeryci niech pracują,ale nie na kierowniczym stanowisku.W szpitalu grajewskim w laboratorium kierownikiem jest emerytka.Na jej miejsce znalazłby się młody z kwalifikacjami kandydat.Jeżeli ktoś chce pracować, to i owszem,ale jako zwykły pracownik.Mlodym trzeba dawać szansę. Starzy już się nadorabiali.Apel do dyrektora!!!

Albo emerytura albo praca

Obserwator - Masz racje nie ma pracy, co drugi pracownik w firmie budowlanej to emeryt a mlodzi siedza bez pracy.

Chyba w szpitalu więcej jest osób emerytów na kierowniczych stanowiskach. Irek ma rację niech pracuja na zwykłych stanowiskach, a nie blokują stołki młodym nic nie robiac. Mlodzi wtedy będa mogli sie wykazać !

Nie rozumiem takich ludzi, mają emerytury i innym blokują miejsca pracy. Przemawia przez nich chciwość pieniądza, albo trzymają miejsca dla swoich.


czy piszący nie przewidują, że też będą emerytami i być może pracującymi

Zet wszyscy będziemy emerytami zgadza się. Jesli ktoś drcyduje sie na.prace na emeryturze to niech pracuje,ale co innego jak zajmowac miejsce i tylko patrzec jak sie migac od pracy.Takim ludziom na niczym nie zalezy bo maja emerytury.Wtedy to jest juz chore.

Chciwosc niektorych kierownikow zabrala im honor.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.