czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 28 komentarzy
  • 15540 wyświetleń

Elektrownia wiatrowa w gminie

Radni podjęli decyzje, które pozwolą na realizację tej inwestycji. Według planów firmy, która chce wybudować elektrownię, w gminie Grajewo ma stanąć 25 siłowni wiatrowych, czyli potocznie nazywanych wiatraków.

Mają być wybudowane w rejonie miejscowości Uścianki, Elżbiecin, Kurejewka, Flesze, Wierzbowo, Wojewodzin i Boczki - Świdrowo. Inwestor planuje zakończyć budowę w 2014 roku - informuje Polskie Radio Białystok

Władze gminy Grajewo liczą, że inwestor otrzyma dofinansowanie z UE oraz możliwość sprzedaży wyprodukowanej energii. Przy okazji planowanej inwestycji ma powstać kilka nowych miejsc pracy.



Elektrownie wiatrowe: to dojrzała i najszybciej rozwijająca się w ostatnich latach technologia. Wiatr jako źródło energii występuje wszędzie. Rozwój technologii sprawia, że turbiny są coraz wyższe i mają coraz lepsze parametry. Większa wysokość oznacza wzrost prędkości wiatru. W efekcie nawet tereny uznawane dotychczas za nieatrakcyjne dla rozwoju energetyki wiatrowej, dziś zaczynają być wykorzystywane.

Wady:
- hałas
- deformacja - w pewnym stopniu - krajobrazu naturalnego
- duże koszty produkcji i budowy
- duży nakład finansowy
- zapotrzebowanie na wielkie powierzchnie terenu
- ujemny wpływ na ptactwo


czwartek, 18 kwietnia 2024

Grajewo jest w dobrej kondycji finansowej

czwartek, 18 kwietnia 2024

265 tys. paczek nielegalnych papierosów

Komentarze (28)

i bardzo dobrze, to najlepszy sposób na pozyskiwanie energii

Moim zdaniem "wiatraki" szpecą krajobraz natomiast chciałbym dowiedzieć się jakie korzyści one przyniosą oprócz wspomnianych paru miejsc pracy?

Moim zdaniem wiatraki nic nie daja i dawac nie bada, poza tym ze "ktos" zarobi. Jestem biernym sasiadem tych oto wynalazkow, nie moge przez nie spac...a i energii z nich wielkiej nie ma. Inwestycja - moim zdaniem na marne

jakiej wysokości będą te siłownie wiatrowe? może nie bedzie widać w chmurach?

Ludzie i wkoncu cos sie ruszylo jakie wady ja tam same zalety w tym widze tansza energia dla mieszkancow i co najwazniejsze nie potrzeba bedzie nam trucicieli w miescie do produkcij energii a ptaszki znajda sobie inne miejsca legowe tyle pieknych u nas krajobrazow pozatym za granica tyle jest wiatraczkow ladnie sobie sie kreca a i ptaszkom nie przeszkadzaja i ludziom razniej w przyszlosc patrzec na te wiatraczki oby tak dalej

Redakcjo a gdzie zalety? Czyżby potwierdził się jawny układ z przegranym panem G. ? Zakładam oczywiście, że komentarz nie zostanie dodany. hehe

no no obwodnicy w Augustowie nie dali wybudowac bo zaba straci swoje srodowisko naturalne a wiatraki sa ok nikt nie protestuje w californi takie wiatraki stoja i strasza, byly budowane w latach 60 nie ma pieniedzy na ich rozbiorke a zysk przestaly przynosic kiedy rzad usa sie wycofal z dofinansowania tego projektu wiec ktos musial dobrze w lape dostac skoro taki projekt zostal zatwierdzony ja rozumiem ze rzad rozkrada polske ale zeby samemu sobie na podworku nasrac no brawo !!!

Fajnie, że wszyscy Radni rozsądnie i jednogłośnie są za wiatrakami. To szansa na polepszenie sytuacji finansowej gminy. Dziękujemy panie Wójcie, że udało się Panu doprowadzić sprawę do pozytywnego rozstrzygnięcia.

zgadzam się z Tobą w 100%...a entuzjaści tego gówna będą za pare lat wspominać nasze słowa..ktoś się czepnął że w artyluke wypisane są same wady...bo myślący ludzie wiedzą że w dłuższej perspektywie WIATRAKI NIE MAJĄ ZALET to jest tylko problem...ale Polak mądry po szkodzie...pogrzebcie w internecie poczytajcie troche co piszą ludzie, którzy mieszkają w sąsiedztwie tych Waszych wiatraczków...

Szanowna Redakcjo,

Z uwagi na fakt, że Wasz tekst wydaje się mało obiektywny pozwolę sobie skomentować rzekome wady:

Wady:
- hałas - nie większy niż ruchu samochodowego na dordze krajowej. Najbliższe zabudowania mieszkalne będą w dostatecznej odległości, żeby nic nie słyszeć.
- deformacja - w pewnym stopniu - krajobrazu naturalnego - Rzecz bardzo subiektywna. Mi osobiście instalacje wiatrowe podobają się, ale pewnie tyle opinii, ile osób wypowiadających się.
- duże koszty produkcji i budowy - koszty dla inwestora, ale zyski dla społeczności lokalnej w postaci podatków, nowych dróg, opłat za dzierżawę gruntów oraz prawdopodobnie kilka miejsc pracy przy samej budowie. Zdecydowany plus, a nie wada.
- duży nakład finansowy - koszty dla inwestora, ale zyski dla społeczności lokalnej w postaci podatków, nowych dróg, opłat za dzierżawę gruntów oraz prawdopodobnie kilka miejsc pracy przy samej budowie. Zdecydowany plus, a nie wada.
- zapotrzebowanie na wielkie powierzchnie terenu - gmina Grajewo ma ich pod dostatkiem. Świetnie, że część terenu uda się zagospodarować z korzyścią dla wszystkich. Zdecydowany plus, a nie wada.
- ujemny wpływ na ptactwo - to faktycznie może być wada, ale nie znam się na tym więc nie będę się szczególnie wypowiadał.

Także z minusów faktycznie jest tylko jeden, natomiast wszystkie pozostałe to w rzeczywistości zalety.

Dokładnie, a gdzie zalety energii odnawialnej??????

Krzychu - zatrudni się ludzi, będą dmuchać, żeby się kręciło :)))

Może by tak w ramach promocji i ucięcia negatywnej opinii o wiatrakach postawić jeden przy budynku władz miasta, a drugi powiedzmy przy nowo budowanym kościele. Jakaż byłaby to promocją i reklama nowej technologii pozyskania energii ze źródła odnawialnego, budynki miały by tańszą energię, autorytety władzy i kościoła oraz petenci i wierni osobiście odczuliby jak to właściwie jest z tymi wiatrakami. Bo tak to każdy mówi co innego.

Ok znam się troszkę na tym, wiec jezeli moja odpowiedź ukarze się to oświecę kilka osób. Jeżeli tereny powiatu grajewskiego nie będą produkowały "zielonej energii" w postaci takiej wiatrowej, ekologicznej, mieszkańcy tego regionu będą musieli wykupić taka energię i to za nie male pieniążki. Zaś ptaszki oj one zawsze znajda odpowiednie miejsca lęgowe

Weźcie ludzie się obudźcie w końcu, zalety to pozyskiwanie energii, którego nie da sie wyczerpać i brak odpadów. Jak dla mnie to świetny pomysł. Lepszy niż elektrownie atomowe, a złoża naturalne sie wyczerpują i trzeba je jakoś zastępować!!!

Do 5 km fatalny wpływ na zdrowie człowieka do tego hałas -władze nie wiedzą co czynią

Nie liczcie na podatek od nieruchomości, gmina suwalska już zwracała właścicieom

przepraszam s co pan G. ma wspólnego z wiatrakami rozmowy były prowadzone przed nim i są po nim, a zalety są podawane wszędzie się o tym mówi, raczej nie mówi sie własnie o minusach tych inwestycji

postep naturalnie byc musi nawet w grajdolku

bendzie kasa niezła zate wiatraczki

Pan G. probowal przeszkadzac w tej inwestycji. Na szczescie mu sie nie udalo, bo ciezka kilkuletnia praca wielu ludzi poszlaby na marne w imie ambicji i checi zaistnienia mlodego i niedoswiadczonego czlowieka, ktory chcial za wszelka cene wyplynac na szerokie polityczne wody.

pytanie.co zyskajo na tym odbiorcy?czy energia nie bendzie tak drozec?swietnie by bylo miec tani prand.bo narazie to podwyzka za podwyzko.a apropo tych wad energi wiatrowej,skoro so wady to napewno so i zalety.pozostaje obserwowac co wyniknie z tego i co wazne co my odbiorcy na tym zyskamy.

Do natura, tak rzeczywiscie fatalny wplyw na zdrowie. Beda sie rodzic dzieci z czterema rekami i kury beda znosic kwadratowe jajka... Wyksztalcone na zabobonach spoleczenstwo...

Pomijając wszystkie kwestie środowiskowe, wiatraki sa zwyczajnie nie rentowne. Są drogie w wybudowaniu i utrzymaniu, a energia z nich sprawność jest niska. Więc dużo energi z nich nie będzie. Dodatkowo inwestycja będzie musiała dzialac kilkadziesiąt lat by zaczęła przynosic zyski. Jest to stanowczo ZA droga jak dla nas energia, w której ekologiczność bym powątpiewała. Większość krajów zagranicznych wycofuje się z budowy ferm wiatraków, co powinno byc dla nas sygnałem alarmującym, że tak kolorowo to z wiatrakami nie jest.

do Kasi. Co się martwisz za inwestora że wiatraki są drogie i kiedy się zwrócą. Energi jest tańsza ponieważ rożnicę do tej energii dopłacają truciciela środowiska jak huty, cementownie, elektrownie wąglowe. I odpowiedz skąd wzięłaś, że inne kraje odchodzą od wiatraków. Niemcy, Japonia, Chiny i cała europa inwestują w wiatraki.

Piotrze, a za stal z hut, cement z cementowni i prąd z elektrowni kto płaci, jeśli nie ty?

ja nie płacę. Jak ty kupujesz stal sbrojeniową na budowę domu to też ja płacę czy ty. Jeżeli będą budowali atomówką to zapłacimy my wszyscy. a wiatrak stawia prywaciarz

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.