Wiadomości

  • 20 komentarzy
  • 24766 wyświetleń

Dyżury aptek (VII 21r.)

Dyżury aptek (VII 21r.)

Grajewo, 19 maja 2021 r.

W związku z napływającymi licznymi skargami mieszkańców powiatu grajewskiego, dotyczącymi niemożności zakupienia produktów leczniczych w aptekach na terenie powiatu grajewskiego w porze nocnej, zwracam Państwa uwagę na zapisy art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 944 z późn. zm.) oraz proszę o dostosowanie się do jego zapisów poprzez pełnienie naprzemiennych dyżurów, również w porze nocnej, zgodnie z aktualnie obowiązującym comiesięcznym harmonogramem dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu grajewskiego – ustalonym uchwałą nr LVI/287/18 Rady Powiatu Grajewskiego z dnia 26 września 2018 r.
w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu grajewskiego (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2018 r., poz. 3852, zm. z 2019 r., poz. 1139). 

Wyżej wspomniany art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 944 z późn. zm.) nakazuje ustalenie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych dostosowanego do potrzeb ludności i zapewniającego dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Oznacza to, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do bieżących, codziennych potrzeb mieszkańców, jednakże nie można pomijać możliwości wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, w których zaistnieje potrzeba podania leku wówczas, gdy nie obowiązuje powszedni czas pracy aptek. Częstotliwości występowania takich sytuacji nie sposób przewidzieć. 

Zrozumiałym jest fakt, iż w obliczu pandemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, mogły zdarzać się przypadki czasowego zawieszenia pełnienia dyżurów przez niektóre z aptek z powodu braków kadrowych, jednakże stan taki nie może trwać permanentnie. Liczba przypadków zachorowania na Covid-19 systematycznie spada, zdejmowane są przez rząd polski poszczególne obostrzenia, coraz większy odsetek obywateli, a także personelu aptek, jest też zaszczepiony, powraca także nauka stacjonarna w szkołach. Sprawia to, iż unikanie pełnienia dyżurów przez apteki staje się bezzasadne i bezprawne. Niestety, sygnały, które napływają od wielu osób świadczą o tym, że dyżury nie są pełnione przez większość aptek oraz brakuje wywieszonej w widocznym miejscu informacji o tym, która apteka danego dnia pełni (lub powinna pełnić) dyżur. Mieszkańcy powiatu grajewskiego skarżą się na brak nocnych dyżurów aptek - poprzez bezpośredni kontakt z pracownikami Starostwa, telefonicznie, na forach internetowych i portalach społecznościowych. Nierzadko są to osoby starsze, rodzice małych dzieci lub osoby, które w nagłych przypadkach jechały po lek z wiosek, leżących kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilometrów od Grajewa, a apteka, która powinna pełnić tego dnia dyżur, była zamknięta. W takich sytuacjach, by wykupić lek, pacjenci z powiatu grajewskiego są zmuszeni dojeżdżać do Augustowa lub Ełku lub innych miejscowości, w których apteki pełnią dyżur. Jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca. 

Ustalony rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych, funkcjonujących na terenie powiatu grajewskiego, odpowiada aktualnym przepisom prawa oraz rzeczywistym potrzebom mieszkańców powiatu. Nie wydaje się, aby możliwe były zmiany ustalonego rozkładu w taki sposób, by nie były one niezgodne z przepisami prawa oraz nie pozbawiły mieszkańców dostępu do aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. W związku z powyższym apeluję do Państwa o podjęcie regularnych dyżurów w porze nocnej i niepozostawianie mieszkańców Grajewa i okolic bez dostępu, w porze nocnej, do produktów leczniczych i tym samym niepozbawiania możliwości ratowania zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia.

Starostwo Powiatowe w Grajewie
Wicestarosta Powiatu Grajewskiego
Tomasz Cebeliński

Apel do aptek o wznowienie dyżurów nocnych

Komentarze (20)

Czyli pamiętajmy, by chorować w wyznaczone dni :-)

W dni swieteczne apteki sa czynne,chodzi o dyzury nocne ,brakuje ludzi do pracy dzień i noc,aptek nie stać na obsady kilkuosobowe magistrów na jedną aptekę.

Do Leśne Licho,dużo w głowie człowieka:)

Które apteki stosują się do dyżurów nocnych?

Najważniejsze ,że są czynne w dni swieteczne, w ciągu dnia można nabyć co potrzeba,nie trzeba szfendac się po nocy

Ludzie potrzebowali pomocy szukając otwartej apteki z 31 na 01, a apteka Arnika była zamknięta więc co to za dyżury skoro ich nie prowadzą?

To nie prawda apteki nie mają dyżurów vita na południu 9 dzisiaj jest zamknięta

Jak nie stać na Personel to zamknij apteke i idz pomoż w innej bedzie wtedy lepiej na pewno

Do Iza, obyś nigdy w nocy nie zachorowała. Życie jest kruche

Dwa razy potrzebowałam lekarstwa w niedzielę i apteka była nieczynna. Dyżury tylko na papierze. Trzeba do Ełku jechać.

Problem tkwi w tym, iż zamieszczony tu harmonogram dyżurów aptek nie jest zgodny ze stanem faktycznym. Z tego co widzę przesunięty jest o 6 dni, więc nie dziwi mnie fakt, iż pacjenci nie mogą odnaleźć dyżurującej apteki. Zanim opublikuje się informacje na ogólnodostępnej stronie- wypadałoby ją sprawdzić, a nie wprowadzać w błąd.
t:)

Po co umieszczać takie durne informacje skoro apteka Dbam o zdrowie na Piłsudskiego 15 nie prowadzi dyżurów nocnych ze względu na pandemię 🤦 to tego nie rozumiem.....raz w życiu potrzebowałam skorzystać, przeczytałam, pojechałam i okazało się, że nieczynne...po co człowiekowi nadzieję robić i wodę z mózgu... jeśli nie ma dyżurów to napiszcie, że nie ma dyżurów, a nie udajecie, że są......

Po co umieszczacie takie informacji. Dnia 27.03.2021 żadna apteka nie pełniła dyżuru nocnego! Wprowadzacie ludzi w błąd!

W Grajewie żadna apteka nie ma dyżurów nocnych! Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd, macie błędne informacje

Dyżury są pełnione, ale z tego co widać nie przez wszystkie apteki. Najprawdopodobniej z tego wynika cały chaos w publikowanym harmonogramie. W marcu po moim komentarzu harmonogram został sprawdzony i poprawiony- dziś mamy nowy miesiąc i znów widzę błędy, tym razem- dwa dni różnicy ze stanem faktycznym. Kto odpowiada za błędne publikacje?

czy jest na to jakiś paragraf , bo ostatnio bardzo dużo aptek jest zamknięta ?

Normalny człowiek nocą zazwyczaj śpi lub pracuje na nocnej zmianie. Po co komu apteka w nocy?

Mam nadzieję, że nasze grajewskie apteki będą pracować zgodnie z załączonym harmonogramem. Dziękuję naszym lokalnym władzom za interwencję w tej kwestii. Są sytuacje, kiedy trzeba udać się do apteki w porze nocnej bądź w święto.

tzn może tak - dyżury są wyznaczone powinno być, a jak któraś nie pracuje - olewa klienta i nie powinna mieć go też w dzień.

to co ma powiedzieć taki Medicus, jak on przez całą pandemię przyjmuje normalnie pacjentów!

i ja to szanuję!
w moich oczach to jest dopiero praca dla ludzi, zaplusowali na całej linii :)

Widać niektórzy pojęcia nie mają o tym, że w nocy też się choruje, łapie jakieś gorączki, albo np ból zęba 😤

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.