czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

Czym są węglowodany? Jakie mają one znaczenie w naszej diecie, zwłaszcza dla osób, które zmagają się z otyłością i innymi problemami metabolicznymi?

Czym są węglowodany?
Jakie mają one znaczenie w naszej diecie, zwłaszcza dla osób, które zmagają się z otyłością i innymi problemami metabolicznymi?
Jakie produkty należy wyeliminować ze swojej diety, a jakie należy do niej wprowadzić?
Czy węglowodany są nam w ogóle potrzebne?
Czas się przekonać, czy jedzenie węglowodanów naprawdę może przyczynić się do wzrostu masy naszego ciała?
Czy życie bez węglowodanów, jest możliwe?
Te i wiele innych informacji znajdziecie w naszym artykule, który wyjaśnia największe tajemnice o jednym z podstawowych składników w diecie większości osób. Warto przekonać się, jaki wpływ węglowodany mają na ludzki organizm i do czego w ogóle są nam potrzebne?


Zobacz opinię ekspertów o Keto Actives
https://byc-zdrowym.pl/keto-actives/


Czym są węglowodany i jakie znaczenie mają w naszej codziennej diecie?

Węglowodany są inaczej nazywane sacharydami, a więc są to cukry. Stanowią one ogromną grupę związków chemicznych, które na co dzień znajdują się w wysokim stężeniu w naszej codziennej diecie. Węglowodany są uważane za związki organiczne, które można dzielić na dwa rodzaje, ze względu na różnicę w ich budowie. Cukry proste to monosacharydy. Istnieją również cukry złożone, czyli oligosacharydy, a także polisacharydy. Grupa węglowodanów składa się z:

  • Glukozy,
  • Laktozy,
  • Sacharozy,
  • Skrobi.

Ze względu na to, że węglowodany są ogromną grupą związków chemicznych nie powinno się uwzględniać tego, jaki mają one wpływ na organizm człowieka. Zdaniem specjalistów są to składniki, które są nam niezwykle potrzebne do prawidłowej pracy organizmu. A co więcej w diecie człowieka powinny się one znaleźć w odpowiedniej formie.

Czym różnią się węglowodany proste od węglowodanów złożonych?

Cukry proste, czyli węglowodany proste to cząsteczki, które w swojej budowie mają tylko jedną lub dwie jednostki cukrowe. Cukry złożone, które są jedocześnie węglowodanami złożonymi w swojej budowie zawierają dwie, a nawet więcej jednostek cukrowych. Do cukrów prostych należy na przykład glukoza, a także sacharoza, czyli składniki, które uważane są za dwucukry. Sacharoza zawiera w swojej cząsteczce glukozę i fruktozę. Skrobia należy do cukrów złożonych, ale ona w swojej budowie ma setki, a nawet tysiące jednostek glukozy. Są to więc cząsteczki chemiczne o złożonej budowie, których obecność w organizmie człowieka, jest kluczowa do prawidłowego funkcjonowania.

Jakie węglowodany mają korzystny wpływ na nasze zdrowie?

Dla zdrowia człowieka liczą się cukry złożone. Jednak w diecie przeciętnego konsumenta znajduje się znacznie więcej cukrów prostych, a także sacharozy. W diecie codziennej znajduje się duża ilość cukru, który używany jest do słodzenia. Takie składniki pochodzą zazwyczaj z produktów oczyszczonych i wysoko przetworzonych, a także słodyczy, które nie mają dobrego wpływu na stan organizmu. Cukry w takiej formie, które są dostarczone do organizmu, ulegają szybkiemu strawieniu i wchłaniają się do krwi. Przez to zaczyna wzrastać poziom glukozy we krwi, dochodzi do uwolnienia wysokiego stężenia insuliny, a ta doprowadza do ponownego obniżenia się poziomu cukrów we krwi. Takie procesy zachodzące w organizmie sprawiają, że po posiłku, bardzo szybko pojawia się u nas uczycie głodu i nie możemy powstrzymać się od podjadania. To z kolei prowadzi do zwiększenia się kaloryczności naszej diety. Warto wiedzieć, że organizm człowieka nadmiar glukozy zaczyna przetwarzać w tłuszcz. Tak więc węglowodany proste, które znajdują się w dużych ilościach w produktach wysoko przetworzonych, przyczyniają się w pewnym stopniu do zwiększenia masy ciała, a nawet do rozwoju nadwagi i otyłości. Zwiększa się również ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego, chorób serca i zaburzeń w pracy układu krążenia.

Czy węglowodany złożone są zdrowe?

Węglowodany złożone po dotarciu do organizmu zaczynają się rozpadać na części mniejsze, a przez to ustrój musi się naprawdę napracować, by doszło do ich strawienia, a także, by móc w pełni korzystać z ich korzyści. Węglowodany, które znajdują się w produktach zbożowych sprawiają, że pojawia się u nas długotrwałe uczucie sytości. Dlatego węglowodany, które pojawiają się w naszej codziennej diecie, koniecznie powinny pochodzić z produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, a także kasz. To produkty, które są nisko przetworzone i zbożowe. Mają one w sobie cenny błonnik pokarmowy, który ma korzystny wpływ na pracę organizmu. Przyczynia się on do oczyszczania ustroju z nadmiaru toksyn.

Węglowodany złożone znajdują się w produktach pełnoziarnistych, warzywach strączkowych, brązowym ryży, oraz w różnego rodzaju kaszach.

Czy węglowodany można wyeliminować z diety?

Wyeliminowanie węglowodanów z diety może okazać się bardzo trudne. Znajdują się on w dużej ilości w produktach spożywczych. A co więcej węglowodany to składnik, który jest podstawowym źródłem energii dla człowieka. Jednak przy spożywaniu węglowodanów, należy pamiętać, by spożywać więcej produktów, w których znajdują się węglowodany złożone.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.