Warto przeczytać

Czy wiesz jak powstają perfumy?


Kupując buteleczkę ulubionych perfum nie zdajemy sobie sprawy, że to prawdziwe dzieło sztuki, które zostało stworzone w wyniku bardzo żmudnych poszukiwań tego jedynego, niepowtarzalnego zapachu.

Z czego składają się perfumy
Właściwie tylko z substancji zapachowych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego (coraz częściej zastępowane są syntetycznymi), alkoholu etylowego oraz utrwalaczy zapachu. Niby mało, w rzeczywistości perfumy dobrej jakości zawierają kilkaset substancji zapachowych, które układane są w jednolitą kompozycję.

Pierwszy etap produkcji perfum polega na pozyskaniu olejków eterycznych z naturalnych składników. W tym celu płatki kwiatów, liście roślin rozkładane są w specjalnych ramach i zalewane substancją ekstrahującą, rama jest zamykana. Po kilku dniach rozpoczyna się proces oczyszczania ekstraktu, który jest wieloetapowy i polega na filtrowaniu (bardzo powolnym), a następnie na destylacji ekstraktu. Efektem jest czysty, intensywnie pachnący ekstrakt.

Jak powstaje kompozycja
To najtrudniejszy i zarazem najważniejszy etap powstawania perfum. Zajmują się tym perfumiarze popularnie zwani „nosami”. To ludzie o szczególnie wrażliwym węchu i wyjątkowej wyobraźni zapachowej. Łącząc poszczególne ekstrakty najczęściej widzą efekt końcowy. Nie zawsze jest on od razu zadowalający.  Najczęściej trzeba wykonać kilkanaście a nawet kilkadziesiąt prób, by osiągnąć zadowalający efekt.
Poszczególne nuty zapachowe muszą się wzajemnie uzupełniać i łagodnie przechodzić jedna w drugą. Podczas poszczególnych prób wszystkie ilości składników i ich proporcje są skrzętnie notowane. Tak powstaje ostateczna receptura, która jest pilnie strzeżona i stanowi tajemnicę marki. Najlepsze perfumy nadal powstają surowców naturalnych, w tych produkowanych seryjnie zastępowane są ekstraktami syntetycznymi pochodzenia chemicznego.

Choć perfumiarze tworzą własne dzieła, to najczęściej pozostają anonimowi, a perfumy sprzedawane są pod nazwą marki. Najczęściej perfumiarze tworzą perfumy na zamówienie, ale najlepsi pracują niezależnie i za gotową kompozycję mogą uzyskać bardzo wysokie stawki.
Wyprodukowane perfumy muszą teraz leżakować (jak dobre wino), by zapachy się utrwaliły i dojrzały. Ostatnim etapem jest przelewanie perfum do flakoników i ich dystrybucja.

Opakowania na perfumy
Nie jest tajemnicą, że kupujemy wzrokiem. Zobaczymy coś ładnego i od razu odczuwamy chęć posiadania. Doskonale zdają sobie z tego sprawę specjaliści od marketingu, dlatego do projektowania flakoników na perfumy zatrudniają najlepszych projektantów, a nawet znakomitych jubilerów.
Elegancki flakonik umieszczony na toaletce lub w łazience daje poczucie prestiżu i podnosi własne ego. Daje też gwarancję autentyczności. Te kupowane na mililitry to po prostu podróbki tylko w niewielkim stopniu przypominające oryginał.
Perfumy, podobnie jak odzież, podlegają zasadom mody. To Coco Chanel pierwsza połączyła modę z perfumami uważając, że są one nieodzownym elementem każdej damskiej kreacji. Obecnie podczas pokazów mody prezentowane są nie tylko nowe projekty ubrań, ale także nowe kompozycje zapachowe perfum, które określają trendy na nadchodzący sezon.
Część materiałów wykorzystno z www.perfumeriaNiebieska.pl -  perfumerii powstałej z zamiłowania do pięknych zapachów i wyjątkowych kosmetyków.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.