piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Czy bać się komornika? Co może komornik?

Wielu osobom komornik jawi się jako postać złowroga i mająca nieograniczone możliwości egzekucji. Tak na marginesie, wielu dłużnikom komornik jawi się też jako złodziej a przynajmniej tak go go nazywa wielu z nich wyrażając swą opinię o komorniku na stronie komornicy-opinie.pl. Pewnie dlatego komornicy przeprowadzili swego czasu kampanię pod hasłem „Komornik nie zabiera. Komornik oddaje” (skądinąd nie da się ukryć, że to prawda).

Jaka jest skuteczność polskich komorników sądowych? Niezorientowani w temacie uważają zapewne, że bardzo wysoka. W rzeczywistości jest niska, nawet bardzo niska. Od lat utrzymuje się na poziomie około 20%

Komornik nie jest windykatorem – gangsterem który grozi bezprawnie i ucieka się do przemocy celem wymuszenia zwrotu wierzytelności (przestępstwo określone w art. 191 § 2 Kodeksu karnego). Komornik jest urzędnikiem państwowym postępującym w granicach prawa, prowadząc postępowanie egzekucyjne na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Czarne owce zdarzają się wśród komorników jak i wśród innych urzędników ale jest to margines i jest to coraz mniejszy odsetek. Między innymi dlatego, że rośnie świadomość prawna obywateli w tym dłużników a media tylko czekają na doniesienie o nieuczciwym komorniku.

Komornicze postępowanie egzekucyjne skuteczne jest jeżeli dłużnik posiada legalne czyli jawne dochody lub majątek. Preferowana przez komorników (i wierzycieli też) jest egzekucja z wierzytelności, czyli właśnie z dochodów, z rachunków bankowych, z nadpłaty podatku i i innych wierzytelności. Z takich zajęć egzekucyjnych jest od razu gotówka a majątek ruchomy jak i nieruchomości komornik wpierw musi zbyć a z tym bywają problemy - brak zainteresowanych kupnem.

Jeżeli dłużnik nie uzyskuje jawnych dochodów albo uzyskuje wynagrodzenie za pracę ale w kwocie nieprzekraczającej minimalnej stawki ustawowej, która jest wolna od zajęcia, na rachunkach bankowych brak środków przekraczających kwotę wolną od zajęcia (75% minimalnego wynagrodzenia za pracę), nie przysługuje mu zwrot nadpłaty podatku ani inne wierzytelności i posiada jedynie używane ruchomości na wyposażeniu mieszkania i samochód przysłowiowy grat, to egzekucja prawdopodobnie będzie bezskuteczna i takaż jest w 80% spraw prowadzonych przez polskich komorników. Wielu dłużników - cwaniaków mieszka w luksusowo wyposażonym mieszkaniu i porusza się luksusowym samochodem co niezmiernie irytuje wierzycieli w trakcie bezskutecznej egzekucji ale najczęściej są te ruchomości formalnie własnością osób trzecich zatem nie podlegają egzekucji.

Bezskuteczne postępowania egzekucyjne odnotowywane są nawet w odniesieniu do dłużników posiadających własną nieruchomość! Wierzyciele niespecjalnie się kwapią do wyłożenia kilku tysięcy złotych na oszacowanie nieruchomości przez biegłego i ogłoszenia prasowe o licytacji. Brak gwarancji, że nieruchomość znajdzie nabywcę; kwota oszacowania nieruchomości często dalece rozmija się z faktyczną jej wartością która jest znacznie niższa. Potencjalnych nabywców zniechęca też fakt, że nieruchomość jest zamieszkana co może oznaczać problem z pozbyciem się lokatorów.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.