piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 12662 wyświetleń

Co dało połączenie szkół?

Dzień Edukacji Narodowej d. Dzień Nauczyciela
Krzysztof Borawski

Czego życzyć nauczycielom, gdy targają mną sprzeczne uczucia?
Może wyższych poborów, mniejszej ilości godzin pracy trudnej i odpowiedzialnej? Może więcej demokracji w szkole, więcej autorytetu?
Czy życzyć powrotu do czasów, gdy wysmarowanie tablicy szkolnej w tłusty czwartek nie było dowcipem, ale występkiem grożącym poważnymi konsekwencjami, a linijka czy piórnik (drewniane przedmioty) nie zawsze były używane zgodnie z ich przeznaczeniem? Czasów, gdy rodzic wezwany do szkoły, najpierw sprał dziecko, a potem pytał, co ten … zmalował.
Dzisiaj można życzyć nauczycielowi stalowych nerwów, intuicji pedagogicznej, bo sama wiedza nie wystarczy, pracowitości bobra w budowaniu, gdy ktoś ciągle niszczy to, co już gotowe, zyskania wśród uczniów i nie tylko, prawdziwego autorytetu.
À propos! Jak dzisiaj zdobywa się autorytet, gdy rządzi Internet? Czy nauczyciel powinien być blogerem? Czy musi znać odpowiedź na każde, nawet najgłupsze, pytanie ucznia? Czy powinien być… alfą i omegą?
Wróćmy do życzeń! Najważniejsze, by oświatą rządzili ludzie mądrzy (nie tylko oświatą zresztą). By wichry polityczne nie targały szkołą. By włodarze Grajewa nie dolewali oliwy do kaganka oświaty w sposób nieprzemyślany.

Co dało połączenie szkół?
Na pewno zwiększyło pole manewru przy tzw. przydziale godzin nauczycielom. Łatwiej ułożyć plan, bo sal lekcyjnych jest więcej. Jednak nie wszyscy rodzice uczniów ze szkoły podstawowej godzą się na to, by zajęcia ich pociech odbywały się w gimnazjum. Co jeszcze?
Połączenie nie zmieniło ilości godzin lekcyjnych w żadnej ze szkół. Ilość uczniów, czyli i klas także nie zmieniła się. Według dyrektorów wszyscy nauczyciele pracują, czyli nikogo nie ubyło. Koszty eksploatacji obu budynków nie zależą od organizacji szkół. Zatem jak wyliczono oszczędności? Skąd pojawiają się one po połączeniu? Które kwoty w budżecie szkoły ulegną zmniejszeniu? Na co nie zostaną wydane pieniądze?
Przy okazji kolejne pytania, z których życzenia same wynikają.
Na czym można oszczędzać w oświacie? A dokładniej – na czym nie powinno się oszczędzać? Na pewno nie na dobrej pracy nauczyciela, nie na wyposażeniu klas, pracowni, czyli uogólniając – nie na tym, co jest związane z procesem nauczania – wychowania.
Można zatem życzyć nauczycielom nowoczesnych klas lekcyjnych, dostępu do ustawicznego kształcenia się. Chociaż, nie „na rękę” budżetowi szkoły, gdy nauczyciele zdobywają wyższe stopnie awansu. W ten sposób godzina ich pracy drożeje. Tańszy jest nauczyciel z niskimi kwalifikacjami i małym stażem, wtedy koszty utrzymania szkoły spadają.
Dlatego życzmy nauczycielom, żeby ten tok myślenia obcy był władzom.
Wróćmy jednak do tradycyjnych powinszowań: zdrowia, zdrowia i jeszcze raz – pieniędzy!

Czego nauczycielom, czytelnikom i sobie życzy!
K.B.

 

 

Krzysztof Borawski - Prezes Zarządu FUNDACJA OBYWATELE GRAJEWA


czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (6)

subwencja oświatowa jest większa jeżeli nauczyciele są bardziej wykształceni. To mit że nauczyciele o niższych stopniach awansu zawodowego kosztują mniej.
Stawka na ucznia jest większa gdy stosunek nauczycieli np. dyplomowanych do mianowanych jest większy.

I znowu brednie jak to nauczyciele słabo zarabiają, znam sporo nauczycieli gdzie ich wypłaty przekraczają cztery tysiace na rękę. Niech dostaną tylko podstawowe pensum (etat 18 godzin), zlikwidują im dodatki mieszkaniowe, wiejskie i jeszcze inne. Napewno wtedy gminy zaoszczędzą, choć nie bo Karta Nauczyciela jasno określa ile nauczyciel ma zarobić w ciągu roku jak tego nie wypracuje w godzinach to i tak trzeba mu zapłacić.

nic nie zmieniło.........żona Przewodniczącego znów ma najwięcej zastępstw!!!

Konkretów to wy tu nie podajecie, pytanie postawione ale odpowiedzi brak. A szkoły łączyć się nie powinno zbędny wydatek, koszty, nerwy, ale u nas zawsze na opak się robi.

zamiast pisać głupoty to niech pani zajmie się nie którymi nauczycielami a zwłaszcza od Historii oczywiście z podstawówki

do XYX nie masz zielonego pojęcia o tym co piszesz więc daj sobie spokój. jeżeli jesteś tak dobrze zorientowany to podaj konkrety.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.