Szczuczyn

  • 2 komentarzy
  • 8125 wyświetleń

Bieg "Tropem Wilczym"

W minioną niedzielę, po raz pierwszy w historii miasta a już po raz szósty w całej Polsce, odbył się bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Szczuczynie, którego głównym lokalnym organizatorem była Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie. Imprezę otworzyli: Artur Kuczyński – burmistrz Szczuczyna i Janusz Siemion – dyrektor BCK w Szczuczynie.

W szczuczyńskiej edycji imprezy wzięły udział całe rodziny, dzieci i młodzież, amatorzy i zawodowi biegacze, uczniowie, nauczyciele i wielu innych, którzy w ten sposób oddali hołd Żołnierzom Wyklętym.  Bieg odbył się wokół jak i na terenie Starego Parku. Wydarzenie zainaugurował bieg zorganizowany dla najmłodszych na trasie 500 m. Po nim ruszył bieg główny na dystansie 1963 m.

Wszyscy uczestnicy, którzy pokonali oba dystanse zostali też uhonorowani pamiątkowymi medalami z inskrypcją. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie w porozumieniu z warszawską Fundacją Wolność i Demokracja pozyskała 110 pakietów startowych dla biegaczy, którzy wcześniej zadeklarowali swój udział w biegach. Na pakiet składały się pamiątkowe publikacje, broszury, gadżety jak i wspomniane medale.

Szczuczyński bieg miał charakter edukacyjny i sportowy. Była to doskonała okazja by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, propagować wiedzę o historii najnowszej w sposób atrakcyjny dla każdego pokolenia jak i promować bieganie jako formę aktywnego spędzania czasu.

W organizację Biegu Tropem Wilczym w Szczuczynie aktywnie włączył się Zespół Szkół w Niećkowie, który zapewnił wszystkim uczestnikom wydarzenia gorącą grochówkę  i napoje. Policyjna Klasa Mundurowa na czele z komendantem nadinstruktorem Dariuszem Koniecko  (dyrektor ZS Niećkowo) i opiekunem klasy, młodszym instruktorem Elwirą Kołaczyńską – Bogdan zagwarantowała pomoc techniczną podczas biegów i czuwała nad bezpieczeństwem podczas imprezy. Opiekę medyczną, już tradycyjnie, zapewnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie.

Wielką atrakcją szczuczyńskiej edycji Biegu Tropem Wilczym był pokaz wyposażenia żołnierzy i pojazdów bojowych z 18 Pułku Rozpoznawczego z Białegostoku. Nie zabrakło też przedstawicieli ze Stowarzyszenia Sportowo – Jeździeckiego „Jazda Historyczna” z Grajewa, których stroje wzbudzały ogólne zainteresowanie.

Udział w Biegu Tropem Wilczym wzięli też uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szczuczynie wraz ze swoim opiekunem Arturem Muczyńskim.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji tego wydarzenia a szczególnie tym, którzy odpowiedzieli na nasz apel i tak licznie zjawili się by wspólnie uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych.

Andrzej Kosmowski
Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie
Zdjęcia: Joanna Siemion / Andrzej Kosmowski

 

Krótka historia biegu:

W 2013 roku grupa pasjonatów zorganizowała „Tropem Wilczym” – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja miała charakter survivalowy i wzięło w niej udział 50 uczestników. W 2014 roku, dzięki aktywnym działaniom Fundacji Wolność i Demokracja, projekt zaczął nabierać rozpędu. W Parku Skaryszewskim pobiegło wtedy 1500 osób. Od 2015 roku impreza ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń biegowych.


 

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (2)

Brawo Szczuczyn. Chwała Bohaterom i Cześć !

bieg rzecz chwalebna ale bohaterowie to juz kontrowersja

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.