piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 9473 wyświetleń

8 lat - jeszcze nie ma wyroku

28 sierpnia br. sąd w Białymstoku nie zakończył procesu prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach, oskarżonego o przyjmowanie łapówek od wykonawcy inwestycji. Konieczne jest przesłuchanie na rozprawie jeszcze jednego świadka.

Zamknięcia przewodu sądowego spodziewały się obie strony. Już raz mowy końcowe wygłosiły w czerwcu, wówczas jednak nie zapadł wyrok, bo białostocki sąd rejonowy zapowiedział możliwość zmiany kwalifikacji prawnej czynów. We wtorek poinformował, że chce przesłuchać dodatkowo świadka, specjalistę z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kolejna rozprawa - za miesiąc.

Prezesowi monieckiej spółdzielni mleczarskiej Stanisławowi J. prokuratura zarzuca przyjęcie w związku z pełnieniem funkcji publicznej nie mniej niż 347 tys. zł łapówek. Według śledczych, miał on od maja 2002 r. do listopada 2004 r. dostawać 10 proc. wartości opłaconych prac budowlanych od każdej faktury wystawionej przez firmę, która wygrywała przetargi w spółdzielni.

Na ławie oskarżonych zasiada również były inspektor nadzoru inwestorskiego w spółdzielni (obecnie na emeryturze), któremu śledczy zarzucają, że pośredniczył w przekazywaniu pieniędzy przez przedsiębiorcę - głównego świadka oskarżenia, za co sam też miał dostawać łapówki.

Postępowanie toczy się ósmy rok

Postępowanie przed sądami toczy się w tej sprawie już ósmy rok. Wcześniej zapadły trzy nieprawomocne wyroki przed sądem rejonowym (skazanie i dwa uniewinnienia), wszystkie zostały jednak uchylone przez białostocki sąd okręgowy w postępowaniu odwoławczym.

Obaj oskarżeni nie przyznają się do zarzutów. Twierdzą, że przedsiębiorca ich pomawia. Podkreślają, że to jedyny świadek oskarżenia, a pozostali - jego rodzina i pracownica - mówią to, co z nimi uzgodnił.

Kluczowe dla zarzutów stawianych w tej sprawie jest to, czy oskarżonego prezesa spółdzielni mleczarskiej można zaliczyć - jak robi to prokuratura w akcie oskarżenia - do osób pełniących funkcje publiczne w rozumieniu prawa karnego. Zwrócił na to uwagę w styczniu 2017 roku sąd okręgowy, po raz trzeci uchylając wyrok pierwszej instancji (był to wyrok uniewinniający).

Uzasadniał wtedy, że przy prawnej ocenie tej sprawy nie chodzi tylko o zatrudnienie w instytucji, która dysponuje pieniędzmi publicznymi, ale o wypełnianie roli, której jest przypisana działalność publiczna. Zastrzeżenia drugiej instancji budziła też ocena przez sąd rejonowy zeznań kluczowego świadka, czyli przedsiębiorcy. Sąd pierwszej instancji uznał je za niewiarygodne – informuje PAP.

 

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (3)

tak to sie sadzi w polsce ludzi ktorzy maja pieniadze-a sedziowie przez 8 lat udaja ze pracuja-najwyzszy czas to zmienic.

To nie odosobniony przypadek, złodziej operatywny majacy pieniadze jest dla tej kasty sedziowskiej, jakoby bankomatem i sprawy ciagnace sie latami są kamuflowane i nastepnie ulegaja przedawnieniom. Reforma sadownictwa jest konieczna i wymagalna.

ciekawe czy przez 8 lat stac by bylo oplacac tych co bronia i tych co przez 4 lata nauczyli sie z ktorej ksiazki czytac paragrafy-to jest paranoja polskiego sadownictwa-usunac ramoli a zastapic mloda kadra ktora wiecej najprawdopodobniej wie jak niejeden profesor-najwyzszy czas to zmienic.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.