„Szturm Zamku w Tykocinie”

aktualizacja: 2018-02-10 13:00:47     nr wiadomości: 34307     przeczytano: 2946     Ilość komentarzy komentarze: 1

03 lutego 2018 r. odbyła się rekonstrukcja szturmu ze stycznia 1657 r., kiedy zajęty przez Szwedów tykociński zamek, został oblężony i zdobyty przez siły konfederackie dowodzone przez hetmana Pawła Sapiehę. Obroną zamku dowodził szwedzki generał Ditrich Rosen. 

Szturm Polaków i Litwinów – opisany literacko przez Henryka Sienkiewicza w „Potopie”- umożliwiły nadzwyczaj silne mrozy które skuły lodem Narew i bagna. Padł zamek, który uchodził za niemożliwy do zdobycia. Szturm był tak straszny, że umierającym od ran Szwedom napastnicy jawili się jak stwory wyskakujące z kłębów ognia z dzikim wyciem, niosące śmierć i zatracenie dla wszystkiego na drodze. Takiej zajadłości szturmujących, jeszcze dotąd ponoć nikt nie oglądał. W pierwszej kolejności zdobyto Alumnat, spichlerz i klasztor, później zamek.

Tę jedyną w kraju zimową inscenizację historyczną, poprzedziła Msza Św. w rycie łacińskim oraz uroczystości na Placu Czarnieckiego w Tykocinie.

GALERIA ZDJĘĆ 

 

Od kilku lat inscenizację szturmu organizują:
-Stowarzyszenie Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego,
-Zamek w Tykocinie, z udziałem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.  (kos)

 

romank- tobie przydalaby sie transplanacja mozgu - naucz sie pisac po polsku kaczysto- a pozniej bierz sie za historie!
Napisał: Ateista dodano: 2018-02-15 23:35:49

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.