76. rocznica bitwy

aktualizacja: 2020-09-09 20:11:23     nr wiadomości: 43354     przeczytano: 2038     Ilość komentarzy komentarze: 0

W dniu 8 września 2020 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy, których współorganizatorem był Powiat Grajewski. Na wydarzenie to przybyły członkowie rodzin poległych w bitwie partyzantów i mieszkańców pomordowanych przez hitlerowców i NKWD, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, przedstawiciele Sejmu RP, władz rządowych, samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1011 Grajewo, harcerze, goście i mieszkańcy powiatu. Rangę uroczystości podniosła obecność Kompani Honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. 

W drodze na Grzędy Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego Grzegorz Gardocki oraz Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Grajewie Antoni Milewski złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem na Tamie oraz przy krzyżu w Woźnejwsi.

Obchody rozpoczęły się zbiórką uczestników przy Leśniczówce Grzędy. Następnie odbył się przemarsz na miejsce uroczystości – pod pomnik upamiętniający jedną z największych bitew partyzanckich drugiej wojny światowej, gdzie ks. proboszcz prałat Hieronim Mojżuk i ks. ppłk Stanisław Denys odprawili mszę świętą. Po mszy zebrani wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. W trakcie ceremonii krótki referat okolicznościowy wygłosił prof. Krzysztof Sychowicz - IPN Oddział Białystok. Głos zabrali również.: Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Starosta Moniecki Błażej Buńkowski oraz Radna Sejmiku Województwa Podlaskiego Wanda Mieczkowska, która odczytała list okolicznościowy od Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego, w którym oddał hołd poległym w walce.

Podczas uroczystości złożone zostały podziękowania Antoniemu Dudzińskiemu – wieloletniemu prezesowi Towarzystwa Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie i Antoniemu Milewskiemu – Naczelnikowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Grajewie za wieloletnie zaangażowanie oraz twórczy wkład w organizację uroczystości obchodów rocznicy bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy.

Tradycyjnie już rozległy się dźwięki werbla, zabrzmiały zawołania Apelu Pamięci, a powietrzem wstrząsnęła pełna patosu salwa honorowa.

Jako wyraz wdzięczności i pamięci wobec żołnierzy 9.PSK walczących w bitwie delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka, którą dowodzi kpt. Cezary Rząca oraz uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Uroczystość zakończyło spotkanie wspomnieniowe przy żołnierskiej grochówce.

Uroczystość poprowadzona została przez Renatę Modzelewską i Grzegorza Curyło.

 

więcej zdjęć na https://www.starostwograjewo.pl/

oraz www.facebook.com/PowiatGrajewski/ 

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.