Kwarantanna -zasiłek dla rodzica

aktualizacja: 2020-10-09 15:20:51     nr wiadomości: 43643     przeczytano: 771     Ilość komentarzy komentarze: 0

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Decyzje dotyczące nałożenia lub uchylenia kwarantanny podejmuje sanepid. W przypadku ucznia, który został objęty kwarantanną musi ją odbyć razem z osobami wspólnie zamieszkującymi np. rodzicami, rodzeństwem.

- Jeśli rodzice podlegają ubezpieczeniu chorobowemu  to za okres odbywania kwarantanny przysługuje im zasiłek chorobowy. Podstawą do jego wypłaty będzie decyzja o kwarantannie wystawiona na dziecko, o ile rodzice nie otrzymali odrębnej imiennej decyzji. Wraz z decyzją należy złożyć oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny, które jest dostępne na stronie ZUS-u. Natomiast jeżeli inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności kwarantanny lub izolacji niepełnoletniego dziecka, wówczas jednemu z rodziców, który opiekuje się w tym czasie dzieckiem, przysługuje zasiłek opiekuńczy - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Takie oświadczenie i decyzję  pracownik lub zleceniobiorca składa do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.

W przypadku współlokatorów osoby, na którą imiennie została wystawiona decyzja o kwarantannie, na mocy tej decyzji są oni zobowiązani poddać się kwarantannie w okresie wskazanym w decyzji. Jeżeli współmieszkańcy z tytułu wykonywanej pracy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie, mogą ubiegać się o zasiłek chorobowy za okres odbywania kwarantanny. 

- Ta decyzja będzie podstawą do ustalenia uprawnień do zasiłku chorobowego, o ile domownik nie otrzymał odrębnej decyzji wystawionej imiennie na niego. Dodatkowo należy dołączyć oświadczenie, że na jej mocy, jako współlokator, poddał się wraz z osobą, którą należy wymienić z imienia i nazwiska, na którą została wystawiona decyzja, obowiązkowej kwarantannie wskazując adres, czyli miejsca zamieszkania - dodaje rzeczniczka.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.