Leki na cukrzycę zanieczyszczone

aktualizacja: 2019-12-04 16:34:25     nr wiadomości: 40923     przeczytano: 4182     Ilość komentarzy komentarze: 1

Lek na cukrzycę stosowany przez nawet dwa miliony Polaków, mógł zostać zanieczyszczony szkodliwą substancją. Według informacji opublikowanych przez serwis Dziennik Gazeta Prawna, zażywana przez chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny, podawany m.in. szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. Informacje DGP wskazują, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy ono produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę.

 

- W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską. Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania – czytamy w komunikacie resortu zdrowia.

Niepożądaną substancją ma być NDMA, czyli N-nitrozodimetyloamina. Jest to toksyczny związek chemiczny, niebezpieczny dla wątroby. Ma działanie rakotwórcze, wstrzykiwany jest szczurom, aby przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej. Preparaty na polskim rynku zawierające metforminę:

Avamina (tabletki powlekane)

Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Etform (tabletki powlekane)

Etform 500 (tabletki powlekane)

Etform 850 (tabletki powlekane)

Formetic (tabletki powlekane)

Glucophage 500 (tabletki powlekane)

Glucophage 850 (tabletki powlekane)

Glucophage 1000 (tabletki powlekane)

Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Metfogamma 500 (tabletki powlekane)

Metfogamma 850 (tabletki powlekane)

Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)

Metformax 500 (tabletki)

Metformax 850 (tabletki)

Metformax 1000 (tabletki powlekane)

Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Metformin Bluefish (tabletki powlekane)

Metformin Galena (tabletki)

Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)

Metifor (tabletki)

Siofor 500 (tabletki powlekane)

Siofor 850 (tabletki powlekane)

Siofor 1000 (tabletki powlekane)

Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

 

A co zrobić z tym problemem jak mój mąż przyjmował lek siofior 500 od kilku lat i właśnie ze wszystkim się teraz boryka , wszystko boli itd.... czy ktoś za to odpowie?
Napisał: Ona dodano: 2019-12-04 18:30:19

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.