Nutelka chłopska z Ciemnoszyj

aktualizacja: 2018-10-10 14:28:22     nr wiadomości: 37388     przeczytano: 2917     Ilość komentarzy komentarze: 5

Za nami VII edycja konkursu, którego celem jest promocja przetworów domowych wykonanych surowców zebranych/wyprodukowanych na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego, zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, promocja tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności w obszarze małego przetwórstwa lokalnego.

Podczas finałowego etapu, który odbył się w dniach 8 - 9 października 2018 r. w ramach operacji i konferencji "Tradycja i Rozwój" w Olsztynie mieszkańcy wsi Ciemnoszyje zaprezentowali się w trzech kategoriach ze swoimi domowymi kulinariami: Wesoła śliweczka, Cukiniowy ketchup i Nutelka chłopska.

W kategorii - Domowe przetwory mięsne i rybne "Nutelka chłopska" przygotowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje mimo dużej konkurencji zajęła zaszczytne, pierwsze miejsce.

Tradycja robienia przetworów w warunkach domowych jest w Polsce bardzo długa. Marynuje się dynię i grzyby, kisi ogórki i kapustę, z owoców przygotowuje kompoty i dżemy, a z mięsa – konserwy. Korzystając ze sprawdzonych przepisów mam i babć zamykamy smaki mijającego lata w słojach, by cieszyć się nimi w ciągu zimy i na przedwiośniu.

- Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter sklada serdeczne gratulacje Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Ciemnoszyje za osiągnięty sukces i podziękowania za promowanie miejscowości Ciemnoszyje oraz naszej małej lokalnej ojczyzny - Gminy Grajewo.

Organizatorzy konkursu: Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olsztynie i w Olecku, Pomorska Izba Rolnicza, Podlaska Izba Rolnicza, Mazowiecka Izba Rolnicza.

Operacja realizowana w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

poprosimy więc o przepis
Napisał: :) dodano: 2018-10-10 15:17:21

To na Nutelkę do...Ciemnoszyj. Gratulacje.
Napisał: Grajewiak dodano: 2018-10-10 17:43:04

Wójt musi być bardzo dumny z tak ambitnych mieszkańców Ciemnoszyj. Wspaniała promocja dla gminy zwlaszcza tuz przed wyborami...
Napisał: Nutelek dodano: 2018-10-11 15:51:37

Brawo Panie Ciemnoszyjanki! Konkurencja na pewno byla duża...a tu proszę... Cudze chwalicie swego nie znacie! :)
Napisał: Obserwator dodano: 2018-10-11 16:02:13

Gratki
Napisał: miras dodano: 2018-10-12 07:32:42

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.