czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 16263 wyświetleń

13 zachorowań na boreliozę

Trzy województwa w Polsce najbardziej zagrożone - Podlasie, Warmia i Mazury, a także Mazowsze. Te trzy regiony Polski są najmocniej narażone na epidemię kleszczy powodujących groźne choroby.

Okres inkubacji chorób wywoływanych przez kleszcze trwa od 2 do 32 dni. Gdy zatem doszło do zakażenia przez kleszcza, w miejscu ukąszenia na skórze pojawia się charakterystyczny rumień o średnicy od 1 cm do 1,5 cm, który w długim okresie czasu powiększa się do kilku centymetrów, po czym blednie od środka i zanika. W diagnostyce wystąpiły również przypadki, gdy rumień nie wystąpił, a kleszcz został niezauważony. Należy pamiętać, że borelioza wywołuje czasami objawy podobne do grypy, np.: stan podgorączkowy, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, osłabienie, nudności. Jeśli po ukąszeniu przez kleszcza wystąpią takie niepokojące objawy, bezwzględnie trzeba zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia boreliozy bądź poddania się leczeniu w razie potwierdzenia choroby. Nieleczona borelioza może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego.

Najwięcej kleszczy jest na Podlasiu. Od początku 2016 roku sandepid odnotował 170 pacjentów z boreliozą. Podstawowe objawy tej choroby to czerwony rumień na ciele i złe samopoczucie organizmu. 

______
W powiecie grajewskim, od początku roku odnotowano 13 przypadków zachorowań na boreliozę – poinformował Jerzy Nikliński, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grajewie.



Borelioza - zwana również chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową jest przewlekłą zakaźną infekcją bakteryjną, która może zaatakować wiele narządów i układów wewnętrznych jak również skórę. Wywołuje ją bakteria Borrelia burgdorferi.

Do infekcji dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza z rodzaju Ixodes zakażonego patogennymi krętkami. Ulubionymi siedliskami kleszczy są pogranicza lasów iglastych i liściastych oraz łąki.

Zachorowania notuje się najczęściej od maja do października. Wiąże się to z częstym w tym okresie przebywaniem ludzi w lasach i na łąkach oraz z noszeniem lżejszej odzieży, która odsłania większe części ciała, co umożliwia ukąszenie kleszcza.

 

Komentarze (7)

Kleszcze są względnie bezpieczne do puki się go nie ruszy. Kleszcz tylko piję krew, dopiero kiedy go zgnieciemy lub zaczniemy nieprofesjonalnie wyciągać go to wymiotuje prosto do naszej krwi i zaraża nas chorobami. Dlatego należy w spokoju udać się na pogotowie gdzie zostanie usunięty bez zbędnych problemów.

Niestety czasami nie zauważymy tego kleszcza i potem są skutki takie a nie inne że jest bolerioza ja walczę z tą chorobą kilka lat

zacznijmy od tego, że kleszcze nie przenoszą samej boreliozy ale także inne choroby, które się bagatgelizuje i nawet nie bada, a konsekwencje bywają niestety nieciekawe dla chorego. Poza tym boreliozą nie tylko można zarazić się od kleszcza ale też od komara lub nawet pijąc mleko krowy, która choruje, tylko o tym jak zwykle cisza....

niestety kleszcz nie musi ukąsić wystarczy że zwymiotuje nam na ranę i też może nas zarazić :(

tak pan doktor ma race do puki sie go nie ruszy ..........o matko

Proszę Państwa jak w Norwegii, przychodzi pacjent do lekarza z kleszczem to kleszcza się wyciąga i wysyła do laboratorium i się go bada, czy ma w sobie groźne dla ludzi bakterie. U nas każę się za jakiś czas zrobić badanie dl człowieka, zamiast działać natychmiast, aby zminimalizować powikłania zdrowotne

Moje dziecko ma boreliozę, na szczęście objawia się ona bardzo łagodnie. Została bardzo szybko wykryta dzięki testom od http://boreliozaonline.pl/rozpoznanie-boreliozy/, dzięki czemu mogliśmy szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.