czwartek, 14 listopada 2024

Tani prąd dla mieszkańców?

Jeśli w gminie znajdują się elektrownie wiatrowe lub fotowoltaiczne, możliwe jest, że jej mieszkańcy mogą mieć dostęp do tańszego prądu. Taka sytuacja może wynikać z umów między inwestorami a lokalnymi władzami, które zachęcają mieszkańców do poparcia inwestycji oraz ułatwiają uzyskanie zgody na budowę kolejnych instalacji. Główne mechanizmy umożliwiające tańszy prąd dla mieszkańców takich gmin to: 1. Lokale porozumienia z inwestorem: Inwestorzy czasami oferują tańsze taryfy na energię lub bezpośrednie dotacje dla mieszkańców w zamian za wsparcie dla inwestycji. Może to obejmować także finansowanie programów modernizacji energetycznej, takich jak np. dopłaty do instalacji paneli słonecznych. 2. Spółdzielnie energetyczne: Gminy z elektrowniami mogą organizować spółdzielnie energetyczne, które pozwalają lokalnym mieszkańcom na kupowanie energii po kosztach produkcji lub po preferencyjnych stawkach. Takie rozwiązanie promowane jest w Polsce jako forma rozwoju lokalnej energetyki. 3. Udział w zyskach z elektrowni: W niektórych przypadkach gminy mogą negocjować procent zysków z elektrowni, które mogą być przeznaczane na obniżenie rachunków za prąd lub rozwój infrastruktury energetycznej w gminie 4. Programy rządowe i unijne: Czasem gminy, które inwestują w odnawialne źródła energii, mogą otrzymać dodatkowe środki od rządu lub z funduszy Unii Europejskiej, które mogą przełożyć się na dotacje dla mieszkańców. Aby dowiedzieć się, czy tańszy prąd jest dostępny w danej gminie, warto skontaktować się z lokalnym urzędem gminy lub dostawcą energii.

Jacek a jakie możliwości mają nasze lokalne sieci niskiego i średniego napięcia? Pora jesienno- zimowa tak jak teraz, przestaje wiać i mamy brak prądu. Elektrownia nie da się wyłączyć, wygasza się i rozpala powoli .

A w urzędzie pewnie nic nie wiedzą o takiej możliwości bo przecież oni tam tylko są. .....

Niestety firmy-molochy (np. PGE) mają wysokie koszty i stosują wysokie ceny. Jest to wynik polityki z ostatnich lat (rządy PiS). Brak przez te firmy inwestycji w OZE, promowanie węgla, a także ponoszenie kosztów utrzymania kopalń (np. PGE połączono z kopalniami w korporacje?) spowodował, że mamy drogi prąd. Prąd jest np. 4x droższy niż we Francji. Wiadomo, że wiatr nie kosztuje, promieniowanie słoneczne nie kosztuje, a węgiel kosztuje. Wniosek jest taki: polityka spowodowała obniżenie inwestycji w OZE, promowanie węgla. Mamy dlatego wysokie ceny energii, a w konsekwencji wszystkich produktów w sklepach. Podwyżki wynagrodzeń nic nie dały bo polityka była błędna.

Tani prąd to był z węgla

Tanio to już było.....

Trzeba mieć menadżerów u władzy, którzy zadbają o swoich wyborców. Nie bez przyczyny Grajewo przed laty było przedostatnie na liście miast pozyskujących fundusze europejskie. Dziś ani powiat ani miasto nie robi nic aby przyciągnąć nowych mieszkańców. Tańszy prąd byłby dużą zachętą do pozostania w tym mieście, a nie np. w Ełku. Kapitał ludzki nam się kurczy.

Lotus? a czy poprzednik był menadżerem? Ile od 2015 zrobiono aby przyciągnąć inwestycje, ludzi?

Kaśka ty tak na poważnie ???

Kaśka widzę że masz super informatorów którzy ludziom robią wodę z mózgu mimo że sami nic nie wiedzą to co piszesz to jeden stek bzdur pewnie pochodzi z twojej partii bo widać że kochasz rudego oszusta ale nie o to chodzi dowiedz się więcej o PGE a później wypisuj bzdury

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.